Cansu Turan/ Bizlere Mektup Var/ Eskişehir

Bizlere Mektup Var

Bizlere Mektup Var Seslendirme

Yıllar öncesinden bir mektup var bizlere, belki kağıda hiç dökülmemiş ama bugün dökülmeli. Belki o gün okunmamış ama bugün okunmalı:

“Gözlerimi puslu bir güne açtım, pencereyi açsam barut kokusu doluyor göğsüme, tülü çeksem korkunç bir karanlık. Çekingen adımlarla dolanıyorum odaları, bir başıma. Yanı başım boş, evladımın döşeği özlem kokuyor, direği sızlıyor burnumun. Meğer ne zormuş vatan işgaldeyken ana olmak, eş olmak… Gün ağarmıyor, güneş doğmuyor. Sahte aydınlık yalnızca şiş gözlerimi yakıyor. İşittiğim her top sesi, bağrıma düşmüşçesine gümbürdüyor. Ne yaş kaldı akacak gözümde, ne bir teselli içimde. Duramam. Bugün bir umuda, yoksa bile onu ellerimle işlemeye hazırım. Bir kasnağa nakış işler gibi, ipe ilmek atar gibi, bahçeme tohum eker gibi…”

Bunlar, yaşananlar sonrasında. Koca bir hikayenin zaman perdesinin arkasında: O, gece gündüz çalışır fırına ekmek atar. Dualarla yoğurur, pişirir her zerre inancını. Açlığın, yokluğun içinde ne var ne yok cepheye feda eder haşmetli Türk kadını!
Ey ahali! Su taşır, ekmek taşır elleri. Yüreği umut, koca bir cesaret timsali. Korkusuzca yükselen halkın meclisinde, vatan aşkının gür ezgisi. Haykırıyor her an. Bizim! Toprak bizim, üstünde yeşeren her filiz bizim! Ardından duyulur nağmeler, bizim! Vatan bizim! Toprak bizim! İşte böyle taşır adım adım tüm yürekleri zafere, işte şimdi herkes ruhen savaşta, en ön cephede!

O nefer ki korku salar düşmana, gözünü kırpmadan canını ortaya koyardı. Şimdi unutma sen yüce Türk evladı, nice gönüllere muzafferlik ateşi yakan Nazife Kadını!

NOT: Bu metinde yapılan bu betimlemelerin, benzetmelerin yoğun olması sebebiyle işaret diline çevrilememiştir. Yapılan emeğe karşı metin kaldırılmak istenmemiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*