Bitlis Defterdarı’nın Hanımı

Kahramanlık Öyküsü

Bitlis Defderdarı’nın Hanımı Kahramanlık Öyküsü Seslendirme
Bitlis Defderdarı’nın Hanımı İşaret Dili Videosu

Bitlis Defterdarı’nın Hanımı, ismini bilemediğimiz Anadolu mücahitlerimizdendir. Aynı zamanda ifadeden anlaşılacağı üzere eşi Bitlis’te defterdar olan bir kahraman kadınımızdır.

Fransızlarla işbirliği yapıp Maraş’a halka zulmetmeye gelen Ermeniler vardı. Bunlar Türk halkına her türlü kötülüğü yapmışlardı. Türk kadınlarına tecavüzler, çirkinlikler, daha ifade edilmeyecek türlü belalar… Hatta düşman askeri kendilerini güzel görmesin diye yüzlerini karaya boyayan genç kızlarımız bile vardı. Vatanı müdafaa eden Maraş halkı, canı pahasına düşmanla savaşırken genç kızlarımız da burada Ermenilerin yaptığı ahlaksızlıklarla boğuşuyorlardı. Bu durumda Bitlis Defderdarı’nın Hanımı, Türk- Ermeni savaşına kayıtsız kalamamış ve yerli hakla birlikte Maraş’ı savunmak için Ermenilere karşı mücadele etmiştir. Bu kahraman Türk kadını düşmanın bir çocuğa öldüresiye işkence yaptığını görünce bahçe duvarında bir delik açarak sekiz tane düşman askeri öldürmüştür. Düşman askerin karşısında nasıl davranacağını bilen bu kahraman kadın, bölge halkına örnek olmuş ve onlara cesaret vermiştir. Mücahit kadınımız halk tarafından da tanınmaya başlamıştır. Maraş’ta, düşmana karşı yapılan mücadelede ön saflarda yer almıştır.

Çanakkale/ Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı
Çanakkale/ Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı

Sekiz düşman askeri öldürdükten sonra erkek giysileri giyerek diğer kahramanların arasına karıştığı bilinmektedir.

Ne yazıktır ki vatanımıza bu kadar yardımı dokunmuş bu mücahit kadınımızın ne adını ne de nerede vefat ettiğini bilememekteyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*